7 důvodů, proč detoxikovat svoje tělo

<Enter article excerpt>

V dnešní době se pojmy jako detoxikace a očista těla staly nejen populárními tématy, ale pro mnohé jsou i součástí zdravého životního stylu. V různých druzích médií i v knihkupectvích si můžeme vybrat z různorodých návodů, jak detoxikovat svůj organismus a naším úkolem už jen je zvolit si ten pravý – v závislosti na tom, jaké výsledky od detoxikace očekáváme. 

V tomto článku bychom Vám proto chtěli přiblížit důvody, proč je důležité pravidelně detoxikovat náš organismus a jaké výhody s sebou vhodně zvolená detoxikační kúra přináší.

Co je to detoxikace?

Detoxikace je, zjednodušeně řečeno, proces odstraňování toxinů z těla. Naše tělo je schopné tento proces detoxikace vykonávat i samostatně, na každodenní bázi. Vlivem různých vnějších nebo vnitřních faktorů se může stát, že se tento náš přirozený „detoxikační systém“ naruší. V té chvíli je právě řada na nás, abychom zvolili vhodný způsob, jakým tělu ulehčíme jeho přirozené fungování.

Proces detoxikace našeho těla může zahrnovat vícero metod:

  • několikadenní půst (vynechání nezdravých a těžkých potravin)
  • několikadenní očista (pití vody, smoothies a bylinných čajů)
  • změna stravy a úpravy jídel
  • zařazení výživových doplňků
  • pravidelný pohyb, meditace, spánek atd.

Vhodně zvolená detoxikace je proto jeden z nejlepších způsobů, jak tělo zbavit toxinů, které ho svým hromaděním mohou zpomalit nebo dokonce způsobit vážnější onemocnění.

„Proces detoxikace vyžaduje určitou dávku disciplíny, proto volte vždy takovou detoxikační kúru, která vyhovuje Vašemu momentálnímu zdravotnímu stavu a životnímu stylu.

Samotná detoxikace by Vám neměla způsobovat žádné potíže
a neměla by být pro Vás nepříjemným zážitkem.“

Výhody detoxikace

1. Kvalitnější strava

Každý den je naše tělo vystavené množství toxinů a nad některými z nich máme jen velmi malou kontrolu (např. toxiny v našem životním prostředí a ovzduší). Toxiny, které můžeme kontrolovat jsou právě ty, které přijímáme ve stravě a nápojích.

Začleňte proto do svého detoxikačního jídelníčku sezónní a organické potraviny, u kterých víte i jejich původ. Vhodným výběrem potravin můžete na denní bázi značně snížit příjem toxinů.

„Na samotný detox má velký vliv i osobní hygiena a čisticí prostředky, které doma běžně používáme. Ty mohou být často plné látek, které škodí našemu zdraví
a jsou lehce vstřebatelné pokožkou.
Proto si vždy před zakoupením kosmetických přípravků nebo čisticích prostředků přečtěte etikety jednotlivých produktů.“

2. Více energie během dne

Ačkoliv u některých lidí může detoxikační kúra způsobovat únavu (většinou jsou to ti, kteří měli nezdravý jídelníček s vysokým obsahem škodlivých látek), většina lidí uvádí pocit zlepšení a většího množství energie během trvání detoxikační kúry, a i po ní.

„Nezapomínejte, že hlavní složkou detoxikační kúry je i přiměřená hydratace vodou a slazenými nápoji (čaje nebo smoothies), aby se tělo jednodušeji zbavovalo nahromaděných toxinů.“

3. Změna jídelníčku 

Hlavním cílem detoxikace by měla být dlouhodobá a udržitelná změna Vašeho jídelníčku. Tím, že podstoupíte detoxikační kúru, podpoříte činnost detoxikačních procesů v těle a nastartujete tak svoje tělo na nový způsob trávení. Nové potraviny a nový způsob přípravy jídel by měly postupně nahrazovat Vaše dosavadní zažité návyky.

4. Lepší nálada 

Pokud se chcete zbavit špatné nálady, stresu nebo si zlepšit paměť, detoxikační kúra je pro Vás tou správnou volbou. Výhody detoxikace nejsou jen fyzické, ale mají i pozitivní vliv na naši psychiku. Toxiny a volné radikály, které se hromadí v těle, nás okrádají o energii a často i o kvalitní spánek, což se následně projeví na našem chování nebo pracovní výkonnosti.

5. Zlepšení imunitního systému

Několikadenní detoxikační kúra má vliv na zlepšení zažívacího a lymfatického systému těla, což se projeví i zvýšenou imunitou. Jestliže svou detoxikační kúru obohatíte hlavně o mikronutrienty (vitamíny, minerály a stopové prvky), ty zajistí, aby Váš imunitní systém obnovoval svou činnost efektivněji.

Mezi nejvíce nedostatkové mikronutrienty ve výživě patří – železo, jód, vitamín A, vitamín D, zinek.

6. Krásnější pokožka

Můžete se o svou pleť starat tak pečlivě, jak jen chcete, ale pokud Vaše strava není zdravá, budete postupem času pozorovat změny na pokožce. Vhodně zvolená detoxikace pomáhá s vylučováním toxinů skrze póry naší pokožky, proto si během své detoxikační kúry naordinujte i občasný pobyt v sauně.

Nelekněte se, pokud se stav Vaší pokožky během detoxikační kúry dočasně zhorší. Může se jednat o vedlejší proces detoxikace, při kterém se čistí krev, která v těle ovlivňuje právě kvalitu pokožky.

7. Ztráta nadbytečných kilogramů

Detoxikační kúra může být skvělý způsob, jak odstartovat Váš boj s nadbytečnými kily. Vhodná detoxikační kúra totiž podporuje metabolismus, zlepšuje trávení a tím i spalování tuků. Nezapomínejte však, že detoxikace je kombinace nejen zdravé stravy, ale i spánku, pohybu a vhodných výživových doplňků.

Detoxikační kúra Vám tedy pomůže s nastavením nových, zdravějších návyků, takže i po jejím ukončení bude redukce hmotnosti a její udržování mnohem snazší.

Největším přínosem detoxikační kúry, který si většina lidí ani neuvědomuje, je hlavně přirozená změna životního stylu. Čím víc se totiž Vaše tělo zbavuje toxinů, tím víc se cítíte lépe jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Tyto pocity následně pomáhají odstraňovat špatné návyky, které Váš organismus zatěžují – např. kouření, tučná a nezdravá strava, nepravidelný spánek atd. Detoxikační kúra je proto ideální způsob, jak se krůček po krůčku naučit chránit své zdraví a tělo.