Roland Turnwald oslavil 85 let

<Enter article excerpt>

V létě roku 2015 oslavil své 85. narozeny Roland Turnwald, vynálezce produktové značky výživových doplňků Golden Yacca a majitel mezinárodní společnosti Eropean Golden Yacca Marketing (EGYM-Kempen) sídlící v Německu. V souvislosti s tímto výročím bychom rádi představili jeho životní cestu bohatou na zážitky a události.

Roland Turnwald se narodil 30. července 1930 v rumunské vesnici Gura Putnei. Vesnice pod názvem Karlsberg předtím patřila do provincie Bukovina v rámci Rakousko-uherské monarchie, což vysvětluje původ německého obyvatelstva. Pan Turnwald vyrůstal v početné rodině, měl pět bratrů a dvě sestry. Jeho otec pracoval jako umělecký truhlář. Pohnutá historie 20. století nešetřila ani jeho rodinu: čtyři starší bratři padli v druhé světové válce jakožto vojáci německé armády a rodiče přišli o život při útěku do Německa. Mladý, teprve 15letý Roland se odtrhl od svých přeživších sourozenců, protože se dostal do Západního Německa, kdežto ostatní do Německé demokratické republiky. Proto se dlouhé roky nemohli setkat.

Jakožto osiřelého chlapce se ho ujala bezdětná rodina, u které se věnoval hospodaření a vyučil se jako truhlář. Vytrvalou a svědomitou prací si zajistil vlastní existenci. Později poznal svoji manželku, paní Elfriede, se kterou doteď žijí ve šťastném svazku. Mají spolu 3 syny, 16 vnoučat a 7 pravnoučat.

Dlouhá léta pracoval jako truhlář, založil si menší nábytkářskou firmu, jejíž hlavní činností byla výroba jedinečných klavírních stoliček. Díky tomu si pěstoval dobré vztahy s mnohými klavíristy. Jeden z nich ho dokonce pozval na svůj koncert v newyorské Carnegie Hall, kde došlo k osudovému setkání. Seznámil se totiž s americkým obchodníkem, kterému se svěřil, že jakkoliv ho tento koncert těší, cítí smutek, neboť je jeho manželka vážně nemocná. Džentlmen mu vyjádřil svůj soucit a další den mu věnoval 6 balíčků prášku. Prášek byl připravený z rostliny Yucca schidigera využitím pravěké lidové medicíny a zkušenostmi indiánů z kmene Navaho. Stav paní Elfriede se brzy začal zlepšovat a do dnešního dne se těší dobrému zdraví.

Pan Turnwald se po této události přestal věnovat výrobě nábytku. Koupil si evropská distribuční práva pro přípravek, který se na trhu prodává jako výživový doplněk od roku 1988 pod značkou Golden Yacca v několika evropských zemích. European Golden Yacca Marketing (EGYM-Kempen) zatím přerostla do společnosti se silnými mezinárodními kontakty. 

Pověřením pana Turnwalda se naše společnost EGYM Bohemia s.r.o. stala 15. listopadu 2000 výhradním distributorem výživového doplňku Golden Yacca v České republice. EGYM Bohemia s.r.o. je rodinný podnik zakládajících majitelů, rodiny Bankóové, která už aktivně zapojuje do každodenních činností společnosti i svoji druhou generaci.

Narozeniny pana Rolanda Turnwalda jsou pro nás každý rok velkým svátkem, na kterém se kromě velké rodiny pana Turnwalda zúčastňuje jakožto slovenského obchodní partner i rodina Bakóová a řídící pracovníci společnosti EGYM Slovensko. Je pro nás ctí, že náš obchodní vztah za ta léta přerostl do přátelského, ba i do rodinného vztahu. Životní zkušenosti ale i lidská povaha pana Turnwalda jsou pro nás zárukou, že výživový doplněk Golden Yacca distribuovaný naší společností EGYM Slovensko si už více než 19 let uchovává svoje původní hodnoty: kvalitu a věrohodnost.

Při pohledu na svůj dlouhý život plný přímo pohádkových zvratů vždy upozorňuje na to, že vytrvalá práce a poctivý lidský přístup si ostatně zaslouží náležitou odměnu. Náboženská víra byla jeho skutečnou morální oporou i v nejhorších časech a je tomu tak i dodnes.

Všechno nejlepší k narozeninám, pane prezidente!